UWAGA! NIGDY NIE WYSYŁAJ ŚRODKÓW OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNASZ, A KTÓRE PROSZĄ CIĘ O KOD BLIK LUB NAMAWIAJĄ DO INWESTYCJI. Czytaj więcej

Początki inwestowania w kryptowaluty - jaką walutę wybrać?Początki inwestowania w kryptowaluty - jaką walutę wybrać?  


Liczba kryptowalut dostępnych na giełdach błyskawicznie rośnie z roku na rok, co nie ułatwia rozpoczęcia przygody z kryptowalutami osobom chcącym zainwestować posiadane oszczędności w waluty wirtualne. O czym trzeba pamiętać kupując kryptowaluty, czy kupowanie bitcoin to dobry wybór na początek i czy opłaca się dziś inwestować w waluty alternatywne? Zapraszamy do lektury! 


Czy kupowanie kryptowalut to dobra inwestycja?  


Na to pytanie można znaleźć w internecie bardzo różne (i zwykle skrajne) odpowiedzi, ale według nas nie istnieje żadna, która byłaby jednoznaczna i bezdyskusyjna w każdych warunkach. Wynika to ze specyfiki walut alternatywnych, które – choć niezależne od banków centralnych – wciąż w pewnym stopniu reagują na globalną sytuację na świecie. Doskonale pokazuje to pandemia COVID-19, która w połączeniu z kilkoma innymi czynnikami w krótkim czasie znacznie zmniejszyła wartość bitcoina.  Kupowanie walut alternatywnych będzie dobrą inwestycją tylko wtedy, jeśli uda się je kupić tanio, a po upływie określonego czasu sprzedać z zyskiem. W takim kontekście bieżące ceny kryptowalut zachęcają do inwestowania, ponieważ są naprawdę niskie, ale na realny zysk można liczyć wyłącznie w dłuższej perspektywie czasowej. Podsumowując: kupowanie kryptowalut może być dobrą inwestycją, ale tylko wtedy, gdy uda się je zakupić po okazyjnej cenie i przy zachowaniu wszystkich zasad rozsądnego inwestowania, o których wspominaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów.  


Zakup kryptowalut – o czym pamiętać?  


Osoby inwestujące w kryptowaluty nigdy nie powinny zapominać o kilku istotnych zasadach, dzięki którym podejmowane wybory i decyzje inwestycyjne będą miały większą szansę na przyniesienie spodziewanych zysków.      


1.Kupując kryptowaluty nigdy nie należy kierować się emocjami. Podobnie jak w przypadku każdej innej inwestycji, emocje są złym doradcą.     


2. Przed pierwszym zakupem na giełdzie kryptowalut dobrze jest choćby w podstawowym stopniu zapoznać się zarówno z samym rynkiem, jak i z trendami w zakresie cen poszczególnych walut wirtualnych. Ułatwi to podejmowanie właściwych decyzji.     


3. Doskonałym pomysłem jest przygotowanie własnej strategii inwestycyjnej i trzymanie się jej. Bezmyślne inwestowanie w te same waluty internetowe, w które inwestują „wszyscy”, może skończyć się stratą pieniędzy.    


Jaka kryptowaluta na start?  


Walut kryptograficznych jest obecnie na rynku tak dużo, że wybranie tej najlepszej na start może być trudnym zadaniem dla osoby dopiero początkującej w świecie kryptowalut. Warto jednak zawsze brać pod uwagę nie tylko ogólną sytuację, ale także zasobność własnego portfela, przewidywane przez ekspertów zmiany w obrębie rynku walut alternatywnych oraz zakładany sposób inwestycji (długoterminowa czy krótkoterminowa).  Wiele osób zaczyna od zakupu bitcoina, ponieważ jest to kryptowaluta najstarsza i najmniej podatna na całkowite zniknięcie z rynku. Warto jednak nie zamykać się na inne opcje i wziąć pod uwagę również inne waluty wirtualne – zwłaszcza te, których kursy w dłuższej perspektywie czasowej stabilnie rosną.


Powyższy tekst ma jedynie charakter poglądowy i nie należy go rozumieć jako doradztwa w rozumieniu ustawy