UWAGA! NIGDY NIE WYSYŁAJ ŚRODKÓW OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNASZ, A KTÓRE PROSZĄ CIĘ O KOD BLIK LUB NAMAWIAJĄ DO INWESTYCJI. Czytaj więcej

Historia Bitcoina

Historia BitcoinaHistoria BitcoinaBitcoin to najbardziej znana i pierwsza wirtualna waluta, która zyskała tak dużą popularność na całym świecie. Jej twórca, mimo ogromnych starań, zachował swoją anonimowość i doczekał się pokaźnej fortuny sprawiając, że rynek kryptowalut stał się fenomenem. Jak powstał Bitcoin, kto może być jego twórcą oraz jaka jest przyszłość Bitcoina? Początki kryptowalutyPowstanie bitcoin i jego oficjalne początki sięgają roku 2008, kiedy założona została witryna bitcoin.org i pojawił się Manifest Satoshi’ego Nakamoto „Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny peer-to-peer” w którym w dokładny sposób opisane zostały metody wykorzystania sieci P2P do stworzenia „systemu elektronicznych transakcji nieopartych jedynie na wzajemnym zaufaniu”.


Waluta elektroniczna została zdefiniowana jako łańcuch podpisów cyfrowych, gdzie każdy z posiadaczy może przenieść własność monety przez cyfrowe podpisanie hasha poprzedniej transakcji oraz klucza publicznego następnego właściciela, dodając tę wartość na koniec zapisu monety. Dodatkowo odbiorca płatności miał mieć możliwość weryfikacji podpisów w celu sprawdzenia łańcucha posiadania.


Sieć bitcoin oraz pierwszy klient BTC pojawili się w 2009 roku, kiedy Satoshi Nakamoto wykopał pierwszy blok bitcoinów o wartości 50 BTC. 5 października 2009 ustalono natomiast pierwszy, realny kurs bitcoin bazujący na koszcie wydobycia. Za jednego dolara amerykańskiego można było wtedy kupić 1309 BTC.


Bitcoin w celach konsumpcyjnych został wykorzystany w 2010 roku, gdy Laszlo Haneycz zapłacił 10 000 BTC za 2 pizze w restauracji Papa John’s pizzas w mieście Jacksonville na Florydzie.


Pierwsza giełda Bitcoin „Bitcoin Market” powstała również w 2010 roku, ale nie podbiła rynku. Dopiero uruchomiona później giełda Mt.Gox przez kilka kolejnych lat była największą giełdą wymiany BTC. Twórca BitcoinZa twórcę bitcoin uważa się Satoshi Nakamoto, który scalił wiele wcześniej powstałych rozwiązań tworzących fundamenty do opracowania niezależnego systemu przepływu wirtualnych pieniędzy. Jednak Satoshi Nakamoto to pseudonim, za którym może kryć się nawet grupa twórców. Wiadomo tylko, że patent dotyczący szyfrowania zgłoszony został przez Neala Kinga, Vladimira Oksmana i Charlesa Bry’a, ale wszyscy trzej zaprzeczają związkom z Nakamoto.


Spekuluje się, ze Satoshi Nakamoto to najprawdopodobniej Amerykanin. Do dziś jego tożsamość nie została jednak ujawniona. 

Wzrosty i spadki Bitcoin

Historia bitcoin to wiele wzlotów i upadków. Dopiero w lutym 2011 roku osiągnął wartość 1 dolara. W kwietniu 2013 roku był wart 200 dolarów, ale jego wartość gwałtownie spadła do 67 dolarów amerykańskich. Z kolei w listopadzie tego samego roku wart był już 1216,70 USD, co oznacza, że jego cena wzrosła o prawie 1800% w ciągu kilku miesięcy.


Niestety wahania trwały cały czas i wartość bitcoin przez kilka lat nie była wyższa od tej z listopada 2013. Dopiero rok 2017 przyniósł rewolucyjne zmiany i wartość 19 783 USD za sztukę, która osiągnięta została w 17 grudnia 2017.


Zazwyczaj schemat wahań był ten sam – przez dłuższy czas cena powoli rosła, ale nagle po fali wzrostu zainteresowania inwestorów dochodziło do eksplozji.


W 2018 roku kurs zaczął znowu bardzo mocno się wahać, i o ile w styczniu wartość jeszcze wzrastała, to 7 grudnia wartość BTC wyniosła 3374,70 USD. Przyszłość kryptowalutyRok 2020, wg specjalistów, ma być decydujący dla przyszłości istnienia bitcoin. Według najnowszych informacji dotyczących bitcoin prawdopodobnie w maju tego roku dojdzie do podziału bitcoin, czyli zmniejszenia o połowę nagród w sieci Bitcoin. Nagroda za wydobycie spadnie z 12,5 do 6,25 bitcoinów za blok. Oznacza to, że bitcoin stanie się rzadszy niż złoto. To już trzeci taki podział. Poprzednie napędziły wzrosty. Pytanie więc, czy stanie się też tak za trzecim razem? Stale pojawiają się nowe wiadomości dotyczące rynku bitcoin, więc sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie.


Warto pamiętać, że obecnie notowanych jest ponad 4000 kryptowalut na ponad 7500 specjalnych giełdach. Po podziale bitcoin do wydobycia zostanie 3,15 miliona BTC. Pojawiają się już głosy, ze bitcoin to przestarzała technologia. Prognozy dotyczące bitcoin i rynku kryptowalut są bardzo niepewne, podobnie jak kwestia inwestycji w bitcoin.