UWAGA! NIGDY NIE WYSYŁAJ ŚRODKÓW OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNASZ, A KTÓRE PROSZĄ CIĘ O KOD BLIK LUB NAMAWIAJĄ DO INWESTYCJI. Czytaj więcej

Czy z kryptowalut trzeba się roliczyć z fiskusem?Czy z kryptowalut trzeba się roliczyć z fiskusem?  


Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność, stając się nie tylko środkiem płatniczym w wirtualnym handlu, ale też sposobem na uzyskanie całkiem pokaźnych dochodów. Ponieważ mają zupełnie inny charakter niż tradycyjne pieniądze, osoby zajmujące się ich obrotem zastanawiają się, czy obowiązuje je podatek. Czym są bitcoiny i jaki stosunek ma do nich prawo podatkowe? 


Czym jest i jak funkcjonuje krypto waluta?  


Kryptowaluty są przykładem oderwania środka płatniczego od złota, które przez stulecia było jedynym wyznacznikiem wartości pieniądza. Powstanie bitcoina ma ścisły związek z pojawieniem się komputerów i Internetu, bo to właśnie one są narzędziem do tworzenia (kopania) kryptowalut. Stanowią też jedyne środowisko, w którym ma miejsce obrót tymi wirtualnymi pieniędzmi. Bitcoiny nie istnieją bez komputerów i sieci, dlatego są walutami umownymi i nie mają fizycznego odpowiednika.  Waluta kryptograficzna jest systemem księgowym, w którym przechowuje się informacje o każdym bitcoinie, począwszy od jego właściciela, przez wartość po przypisany do niego unikalny kod. Specyfiką tego systemu jest brak jakiegokolwiek nadzoru nad wartością kryptowalut oraz ich obrotem. Zawartość „portfela” jest przechowywana na komputerze właściciela i tylko on ma do niej dostęp oraz może nimi obracać. Bitcoiny teoretycznie może wyprodukować każdy. Ograniczeniem przed ich niekontrolowanym powstawaniem jest jednak konieczność wykorzystania ogromnej mocy obliczeniowej komputerów oraz rozwiązania skomplikowanego problemu kryptograficznego. Jest to zadanie osiągalne jedynie dla jednostek. 


Kryptowaluta w systemie podatkowym 


Pełna kontrola rynku kryptowalut przez system podatkowy jest praktycznie niemożliwa. Dlatego też przez dziesięciolecia ten środek płatniczy pozostawał poza zasięgiem fiskusa. Od niedawna obrót bitcoinami i innymi walutami wirtualnymi jest opodatkowany. Obowiązek ten odnosi się wyłącznie do sprzedaży i uzyskiwanych dochodów, natomiast nie obejmuje kopania.  Zgodnie z zapisem w art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT od sprzedaży nie jest jednak wymagany podatek VAT. Przychody z kryptowalut można rozliczyć w zeznaniu podatkowym PIT na dwa sposoby – jako przychód z praw majątkowych lub z działalności gospodarczej. Polski system podatkowy dopuszcza też rozliczanie kosztów ponoszonych w związku z obrotem bitcoinami, polcoinami czy innymi środkami wirtualnymi pod warunkiem, że podatnik dysponuje dokumentami, które je potwierdzają.Powyższy tekst ma jedynie charakter poglądowy i nie należy go rozumieć jako doradztwo w rozumieniu ustawy.